ÖVRIGT / Smycken / Ring 11222316
*
nr 1122 2316
Ring
silver / onyx, Art Déco
Utrop:
400 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 augusti 2017
kl 20:44:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/8 12:31:53
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art déco onyx ring silver smycken vintage ädelmetall
-
6199 Färglitografi
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:42
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6238 Karaff
+ tillbringare, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. J..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:03
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:08
-
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
-
6030 Ring
18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:39
*
Ring
nr 1122 2316
Ring
silver / onyx, Art Déco
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 augusti 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/8 12:31:53 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art déco onyx ring silver smycken vintage ädelmetall
-
6199 Färglitografi
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:42 -
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6238 Karaff
+ tillbringare, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. J..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:03
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:08 -
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12 -
6030 Ring
18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:39